2025 TYT Matematikte Nasıl Bir Mantık Sorusu Çıkacak?

2025 TYT Matematikte Nasıl Bir Mantık Sorusu Çıkacak? Sence TYT öncesinde bunu bilebilir miyiz? Bunun cevabı evet ama sakin ol soruları falan çalmadım. Sana çıkacak soruyu gösteremem ama ÖSYM geçmişte ne yaptı ve muhtemelen önümüzdeki sınavda nasıl bir soru ile karşımıza çıkacak bunu anlatabilirim. İşte bu yazıyı tamda bunu açıklamak için hazırlamak istedim. Umarım az da olsa sana yardımcı olur ve sınav esnasında fazladan bir net yapmana sebep olur.

İlk olarak geçmiş yıllarda sorulan soruları incelememizde fayda var çünkü başka bir referansımız yok. Geçmiş yılları incelediğimizde önümüzdeki sene 11. soruda bir mantık sorusu ile karşılaşacaksın. Özellikle son birkaç yılki TYT Matematik sorularını incelediğimizde ÖSYM’nin artık bir standart oluşturduğunu görebiliyoruz. Yani sınav esnasında TYT Matematiğin 11.sorusunda bir Mantık sorusu göreceksin. Şimdi 2018 yılından itibaren mantık konusu ile ilgili her sene sorulmuş soruları yıl yıl detaylı şekilde incelemeye başlayalım:

2024 TYT Matematik Mantık Sorusu

Aşağıda 2024 yılında çıkmış olan Mantık sorusunu görebilirsiniz. Telif hakları sebebiyle soruyu tam olarak paylaşamıyoruz. Soruda bizimle bir hikaye paylaşılmış ve bir tabloda çeşitli bilgiler verilmiş. Daha sonra Ayşe’nin seçimleri ile ilgili 3 adet önerme verilmiş. Son olarak bu önermelerin doğru ya da yanlış olduğunu bulabilmemiz için bir bileşke önerme ve bu bileşik önermenin neye denk olduğunu söylemiş. Bizden Ayşe’nin seçimlerini soruyor.

Daha önceki yıllarda göreceğimiz gibi 2024 yılında çıkmış olan Mantık sorusunun yapısı neredeyse tamamen aynı. Sınava giren öğrencilerin bu soruyu çözebilmesi için öncelikle hikayeyi anlaması gerekiyor. Daha sonra ise Mantık konusunun temeli sayılan bağlaçları bilmesi gerekiyor. Eğer bağlaçlara hakimsen tek yapman gereken bileşke önermenin doğruluğunu kullanarak p, q ve r önermelerinin doğruluk değerlerini bulmak. Bileşke önermede sadece “ve” ve “veya” bağlaçlarının olması sebebiyle sorunun oldukça kolay olduğunu düşünüyorum. Eğer sınavdan önce Mantık konusunu çalışmış ve öğrendiklerini pekiştirmek için yeterli soru çözmüş bir öğrenci bu soruyu zorlanmadan çözmüştür.

2023 yılında çıkmış olan mantık sorusu ile devam edelim. Çıkmış soruları gördükçe yazının temel amacını anlayacağınızı düşünüyorum:

2023 TYT Matematik Mantık Sorusu

2023 yılında çıkmış olan Mantık sorusu yine aşina olduğumuz bir formda karşımıza çıkmıştı. ÖSYM soruda bizimle bir durum paylaşıyor ve bu durum ile ilgili 3 adet önerme veriyor. Ardından bu 3 önerme ile oluşturulmuş bileşik önermenin doğruluk durumunu bizim ile paylaşıyor. Sonuç olarak ise Sibel Hanım’ın boyu ve kilosunu önermelerin doğruluk durumlarını kullanarak bulmamızı istiyor.

ÖSYM’nin son yılların hepsinde neredeyse benzer formatlarda mantık sorusu oluşturduğu için 2023 yılında çıkmış olan bu soruyu da aynı şekilde çözebiliriz. Tek yapmamız gereken bileşik önermeyi kullanmak. Soruda bileşik önermenin yanlış olduğu söylenmiş. Bizim yapmamız gereken şey bileşik önermenin içerdiği “ise” ve “ve” bağlaçlarının özelliklerini kullanarak p, q ve r önermelerinin doğruluk durumlarını bulmak. Kısaca 2023 yılında sorulan bu mantık sorusunu sınav esnasında çözebilmen için bilmen gereken 2 şey var: bağlaçlar ve bileşike önermeler . Daha sonra bu soruyu kolayca çözmüş olacaksın.

2022 yılında çıkmış olan mantık sorusu ile devam edelim. Sanırım bu örnek ile birlikte ÖSYM’nin her sene ne yaptığını anlayacaksın. Çünkü görmek çokta zor bir şey değil. Soruyu incelemeye başlayalım:

2022 TYT Matematik Mantık Sorusu

Her sene olduğu gibi 2022 yılında sorulan Mantık sorusunun yapısı da diğer yıllarda olduğu gibiydi. Aşağıda sorunun sansürlü halini görüyorsun. Filiz yolları kullanarak arkadaşlarının yanına gitmek istiyor. Bu yollardan hangisi ile gittiğini söyleyen 3 adet önerme bizim ile paylaşılmış. Bizden Filiz’in hangi arkadaşına gittiği isteniyor.

Yazının başından beri incelediğimiz diğer çıkmış sorularda olduğu gibi bu soruyu çözebilmek için bileşke önermeyi kullanmamız gerekiyor. Soruda bileşke önermenin doğru olduğu söylenmiş. Bu bilgiyi kullanarak p, q ve r önermelerinin doğruluk durumlarını bulup ardından paylaşılan görsel yardımıyla sonuca ulaşmamız gerekiyor.

Son 3 senede sorulmuş Mantık soruları bu şekildeydi. Senin de görmüş olduğun gibi sorulan sorular her sene neredeyse aynı. Evet, hikaye değişiyor ama konu ile ilgili bilmen gereken ve yapman gereken işlemler her sene aynı. İşte tamda bu sebeple sizin için bu yazıyı yazmak istedim. Çünkü TYT Matematikte çıkacak olan Mantık sorusunu zorlanmadan çözebilirsiniz. Peki 2025 TYT Matematikte Nasıl Bir Mantık Sorusu Çıkacak? istersen şimdide nasıl bir soruyla karşılaşacağına bakalım:

2025 TYT Matematik 11. Soru

Yukarıda çıkmış sorularda da gördüğün gibi ÖSYM bu konuda öğrencileri nasıl ölçeceğini bulmuş ve bunu değiştirmiyor gibi gözüküyor. Eğer önümüzdeki sene bir sürpriz yapmak istemezse aşağıdaki görselde gördüğün yapıda bir Mantık sorusu ile karşılaşacaksın. Soruda seninle bir hikaye paylaşılacak eğer bu hikayenin nasıl olacağını merak ediyorsan ÖSYM’nin kendi sitesinde paylaşmış olduğu çıkmış sorulardan Mantık sorularını inceleyebilirsin. Daha sonra bu hikaye ile ilgili 3 adet önerme paylaşılacak. Bu önermelerin doğruluk durumlarını bilmiyoruz. Bunu öğrenmek için ise bizimle bir bileşke önerme paylaşılacak. Bu bileşke önermenin ya yanlış olduğu ya da doğru olduğu da söylenecek.

Eğer 2025 TYT Matematiğin 11. sorusunda karşına çıkacak olan Mantık sorusunu çözmek istiyorsan Mantık TYT Matematik için 1 Net adlı yazıma da göz atabilirsin. Böylece soruyu çözebilmen için ihtiyaçın olan tüm bilgilere ulaşabilirsin.

İşte böyle… Düzgün ve fazla uzun olmayan bir çalışma ile kolayca bir net yapabileceğin bir soruyu seninle paylaşmak istedim. Mantık konusunu çalışmadan kesinlikle sınava girmeyi düşünme derim. Hem kısa hem basit hemde ÖSYM tarafından her sene mutlaka soruluyor. Daha ne isteyebilirsin ki? Umarım bu yazım azda olsa senin için faydalı olmuştur. Sana iyi çalışmalar dilerim.

3 thoughts on “2025 TYT Matematikte Nasıl Bir Mantık Sorusu Çıkacak?”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top