Yapay Zeka ve Öğretmenlik ve Mühendislik ve Sucuklu Yumurta

Yapay zeka öğretmenleri işsiz mi bırakacak? ya da mühendisleri? bugünkü konum bu. Son zamanlarda artarak büyüyen yapay zeka dalgasından haberin var mı bilmiyorum. Eğer yoksa çok şey kaybediyor olabilirsin. Özellikle OpenAI’ın ChatGPT’si ve DALL-E’si olmak üzere sayısız yapay zeka, inanılması güç şeyler yapmaya başladılar. Daha da ürkütücü olanı ise bu yaptıkları şeyleri aradan pek fazla zaman geçmemesine rağmen geliştirerek çok daha iyi yapmaları. Tabii haliyle akıllara bu gudubetlerin kimleri işsiz bırakacağı gelmiyor değil. Sevgili yapay zekaların onlara gudubet dememe takılmamalarını umuyorum çünkü belli mi olur ilerde ne olacağını bilemiyoruz, arayı iyi tutmakta fayda var. Her neyse biz devam edelim. Örneğin öğretmenler işsiz kalır mı sizce? Özellikle ülkemizde oldukça önemli bir soru bu çünkü milyonlarca öğretmen ve öğretmen adayımız bulunuyor. Bu yazımda bununla ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Peki, sucuklu yumurtanın konumuzla ne alakası var diye düşünüyor olabilirsiniz. Öyleyse düşünmeye devam edin.

Baş Gudubet: ChatGPT

OpenAI tarafından Kasım 2022’de yayınlanan ChatGPT, yayınlandığı ilk andan itibaren inanılması güç olan şeyler yapmaya başladı. ChatGPT 3 yapay zekanın aslında neler yapabileceği ile ilgili bizlere fikir verdi. Daha sonra fazla bir zaman geçmeden OpenAI tarafından ChatGPT 3.5 ve ardından ChatGPT 4 kullanıma açıldı. Son olarakta geçtiğimiz zamanlarda ChatGPT -4o yayınlandı. İşte tamda bu noktada yapay zekanın aslında ne kadar korkutucu şekilde geliştiğini görmeye başladım diyebilirim. Evet, biraz düşününce aslında bu tarz projelerin ilerleyen zamanlarda insanlara ihtiyaç duyulmayacak işler yapacağını görmek çokta zor değil. Asıl korkutucu olan bu gelişmelerin bu kadar kısa zamanda gerçekleşmesi. Bu yazıyı yazdığımda ChatGPT 3.0’ın yayınlanmasından bu yana 19 ay geçmiş. 19 ayda gerek OpenAI gerekse sayısız yapay zeka şirketinin yayınlamış olduğu işleri görünce aslında işsiz kalma korkusunu çokta uzak olmayan bir zamanda yaşayacakmışız gibi duruyor.

Geçenlerde bu konuyu bir arkadaşım ile konuştum ve yakın zamanda özellikle eğitim konusunda yapay zekanın ihtiyacımızı neredeyse tamamen karşılayabileceğini söyledim. Kendisi bana kesinlikle katılmadığını söyledi. Hatta önümüzdeki 15-20 senede bile bunun gerçekleşmeyeceğini söyledi. Tabii bende bunun asla olmayacağını söyledim. Böylece dakikalarca tartıştık ve ikimizde birbirimizi ikna edemedik. Beni ikna etmesinin hiçbir yolu yoktu çünkü bugün gördüklerimiz bile gelecekte karşımıza çıkacak olan şeylerin fragmanı bile sayılmaz gibi duruyor. En azından ben buna inanıyorum. Peki, neleri gördük diye düşünebilirsiniz. Yazının devamında biraz ChatGPT -4o ‘nun yapabildiklerine göz atalım istiyorum.

Son çıkan ucube: ChatGPT -4o ve yapabildikleri

OpenAI tarafından 2024’ün mayıs ayının ortalarında yayınlanması ile inanılması güç şeyler yapabildiğini görmüş olduk. ChatGPT-4o; ses, metin, görüntü hatta videoları bile girdi olarak kabul edebiliyor ve bu girdilere ses, metin ve görsel olarak çıktı verebiliyor. Bir sesli girdiye ortalama 232 milisaniyede yanıt verebiliyor olması ise başlı başına inanılmaz. Bu kendisi ile konuştuğunuzda karşınızda bir insan varmış gibi hissettiriyor. Bu kadar kısa sürede söyleneni anlaması ve söylenenle ilgili bir insan gibi cevap verebiliyor olması gerçekten korkunç! Şimdi bu ucubenin neler yapabiliyor olmasına göz atalım istiyorum. Örneğin bir baba ChatGPT-4o kullanarak oğluna ufak çaplı bir matematik özel dersi aldırabiliyor.

Videodaki babanın kim olduğunu fark ettiniz mi? Kendisi Khan Academy’nin kurucusu ve halihazırdaki CEO’su Sal Khan. Her neyse tabii ki önemli olan bu değil. Önemli olan bir yapay zekanın dünyadaki en iyi öğretmenlerin yapabileceği şekilde bir çocuğa matematik anlatabiliyor olması. Eğer videoyu seyrettiyseniz çözümünde yardımcı olması istenen sorunun cevabını direkt söylemek yerine öğrenciye sorular sorarak en açık şekilde anlatmaya çalıyor. Tıpkı bir insan gibi. Konuşması, tepkileri, vurguları ve sorduğu soruları gerçekten inanılmaz. Şimdi hayal etmenizi istiyorum. Bir akıllı telefon/tablet ve internetin olduğu herhangi bir yerde, 7/24, bıkmak usanmak bilmeden, yorulmadan, sıkılmadan, hata yapmadan ( en azından bir insan kadar hata yapan ), sıradan bir temel bilim konusunu en iyi bilen bir öğretmeni kim neden tercih etmez. Evet, tabii ki bu öğretmen bir yapay zeka. Unutmadan şunu da söylemek istiyorum. Bu öğretmenin aylık maliyeti şuan için sadece 20 dolar. Bu ücrete OpenAI’ın bir diğer yapay zeka aracı olan DALL-E’de dahil.

Yazmaya üşendiğim için yazının geri kalanında bahsedemeyeceğim ChatGPT-4o daha birçok özelliğine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Zurnanın Zart Dediği Yer

Şimdi size birkaç soru sormak istiyorum. Hayatımızda son 2 senede bile bu kadar hızlı ve büyük etkide bulunan bu araçlar önümüzdeki senelerde bu hızla ilerlemeye devam ederse yaptığımız işleri kaybetmeyeceğimizden emin olabilir miyiz? Örneğin şuanda bir üniversitenin eğitim fakültesinde okuyan bir öğretmen adayı mezun olduğu zaman gerçekten iş bulabilecek mi? Dikkat edin memurluktan, atamadan vs bahsetmiyorum. Okuduğu bölüm ile ilgili bir bulabilecek mi? İlerleyen zamanlarda bir tablet veya telefona sahip ve aylık 20 doları olan herhangi bir kişiye bir konuyu ücreti karşılığında öğretebilecek mi? Muhtemelen üniversitede öğrendiği her konuyu kendisinden kat ve kat daha iyi bilen, öğretme tekniklerinden, insan psikolojisinden ve daha bir çok konuda bu öğrenciden daha iyi olan bir yapay zeka aracı ile bu öğrenci nasıl rekabet edebilir ki? Tüm bunların üstüne yapay zekalara ulaşmak oldukça kolaylaşıyor ve maliyetler gittikçe azalıyor.

Aynı durum bir üniversitede mühendislik okuyan öğrenciler için de geçerli olabilir diye düşünüyorum. Gerçi çeşitli yerlerde insana ihtiyacın asla bitmeyeceğini söyleyen yorumlar görüyorum. Örneğin yapay zeka yüzünden bir alanda yazılım mühendislerine ihtiyaç %80 azalırsa yinede sonuçta %20 çalışmaya devam ediyor diyip işin içinden sıyrılacak mıyız? Buda benim bahsettiğim şeye eşdeğer olmaz mı?

Kısaca şunu söylemek istiyorum. İşsiz kalacağız arkadaşlar. Bunu komplo teorisi gibi söylemek istemiyorum tabii ki ama görünen şey şu ki: Eğer bir işi yapay zeka yapabiliyorsa bunu ilerleyen zamanlarda insandan daha iyi yapabilecek. Sonuç olarak da o işi yapan insanların artık onu yapmasına gerek kalmayacak çünkü daha iyi yapabilen bir aracımız olacak. Yaptığınız ya da yapacağınız işleri tekrar gözden geçirmenin iyi olacağı kanaatindeyim. Son olarak sucuklu yumurta konusuna açıklık getirmek istiyorum. Açım. Yarışmacılara başarılar diliyorum.

1 thoughts on “Yapay Zeka ve Öğretmenlik ve Mühendislik ve Sucuklu Yumurta”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top